TA Mediteran

Ноемвриски понуди

Ноември / Кападокија

термин: 24.11 - 4ноќи | 169 / 10.480мкд


К А П А Д О К И Ј А

 

(Kaпадокија / Солено Езеро Туз Ѓолу / Истанбул)

 

  


Термин: 24 Ноември 2020 | 6 дена / 4 ноќи | Автобус 

 

 

1ден/ 24.11 (вторник)  СКОПЈЕ -  КАПАДОКИЈА

Состанок на групата на паркингот кај спортскиот центар Борис Трајковски во 09:30 часот. Поаѓање во 10:00 часот. Се патува преку граничниот премин Деве Баир, Бугарија (Софија,Пловдив),  Истанбул,  Анкара, со попатни паузи за одмор и царински формалности.


2ден/ 25.11 (среда) СОЛЕНО ЕЗЕРО ТУЗ ЃОЛУ - ЃОРЕМЕ КАПАДОКИЈА

Во утринските часови пристигнуваме на Соленото езеро Tuz Golu, едно од најголемите солени езера во светот... долго 100 км, широко 50 км, длабоко 50 см, ( во зимскиот период достигнува длабочина и до 1.5 метар). Најголемиот дел од залихите на сол во Турција се црпат токму од ова езеро...Пауза и прошетка до (низ) езерото и можност за првите сувенири. По одморот продолжуваме кон Ѓореме, Кападокија. Пристигнување во пладневните часови. Сместување во одбран CAVE хотел и краток одмордо првите возбудувања во Кападокија. 
МАГИЈАТА НА КАПАДОКИЈА ЗАПОЧНУВА:  МАГИЧЕН ЗАЛЕЗ НА СОНЦЕТО
Препорачуваме 2 можности :
“ATV SUNSET TOUR”Во попладневните часови возбудливо, 2 часовно возење со ATV QUAD BIKES 4X4 покрај „самовилините оџаци„, преку вулканските дини, покрај старото место Чаушин. Посета на Долината на љубовта, место каде што Вашите желби се исполнуваат и Црвената долина од каде ќе уживате во прекрасниот залез на сонцето. Се вози во колана со неколку водичи.  Незаборавна авантура за сите возрасти. Наша топла препорака.  (Дозвола не е потребна)        или....
“BUS SUNSET TOUR”:  Посета на Долина на Љубовта долина каде што тајно се среќавале вљубените парови.. Потоа поминуваме покрај старото место Невшехир и го гледаме најубавиот залез на сонцето од Црвената ДолинаВраќање во CAVE хотел. 
Пред вечера, ве водиме на разглед на Ѓореме: Општината, Римската кула, локалната џамија, брдото Bajrak Тepe(влезница 3 ТЛ), првите „самовилини оџаци“, улиците со сувенири и ресторани. Нашиот водич ќе ве упати каде да го испиете првото турско кафе со панорамски поглед на Ѓореме. Вечера. Ноќевање.


3ден/ 26.11 (четврток)  КАПАДОКИЈА: ГОЛЕМА ТУРА - ТУРСКА ВЕЧЕР

Појадок. Денот е предвиден за 2 возбудливи доживувања:
КАПАДОКИЈА ГОЛЕМА ТУРАПочнуваме со панорамски поглед на замокот Учхисар,највисоката точка на Кападокија, со величенствен поглед на Ѓореме. Потоа Ве водиме во подземниот град  Кајмакли, издлабен во вулкански камен во 7 век п.н.е, еден од најголемите и најдобро сочувани подземни градови на Кападокија, откриени 4 ката под земјата, поврзан со подземниот град Деринкују со подземен тунел долг 9 км.... Продолжуваме кон долината Ихлара, долга 16 км, која од двете страни е опколена со цркви во карпите. Пријатна прошетка  по дел од долината (3,5 км), по течението на реката Мелендиз,  со пауза на пола пат за освежување во традиционална чајџилница на самата река. Можност да ја пробате највкусната Турска палачинка – Ѓозлеме, турско кафе, чај или сок, разладувајќи ги нозете во реката. Потоа одиме на Ручек во Анадолското село Белисирма покрај самата река... По ручекот продолжуваме кон Манастирот Селиме, најголемиот и најмоќниот религиозен објект во  Кападокија, издлабен во карпите во 8 или 9 век од христијанските монаси. Историските записи велат дека за изградба на овој манастир-црква со димензии на катедрала, биле потребни 200 години.    Ве водиме и на панорамски поглед на кратерското езеро “Nargolu”. За крај, посета на фабрика за драги и полудраги камења, сребрен и златен накит. Тука ќе се запознаете и со познатиот драг камен Sultanit–го има исклучиво во Турција и Султаните го користеле за изработка на прекрасни накити. Враќање во хотел. Вечера.
ТУРСКА ВЕЧЕРВо вечерните часови  ве водиме на Турска вечер со традиционални игри и стомачен танц,  во автентичен, пештерски амбиент од Кападокијакако од времето на Хититите, старите жители на Кападокија. Богатото шоу го следиме со типично турско мезе, апетисани и неограничена дегустација на локално вино, турска ракија, водка, пиво, сокови. Враќање во хотел. Ноќевање.


4ден/ 27.11 (петок)  ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА - "СРЦЕТО НА КАПАДОКИЈА"

Денот е предвиден за 3 возбудливи доживувања:
ЛЕТ СО БАЛОН:Рано наутро пред магичното изгрејсонце на Кападокија, можност за лет со балон над „самовилините оџаци„ на Кападокија. Оваа магична авантура  никогаш нема да ја заборавите... уживајте во  убавината и возбудата додека балонот нежно полетува. Слушајте го татнежот на печкаташто го загрева воздухот во балонот. Восхитувајте се на неверојатниот поглед на повеќе од 100 балониво лет, и секако... магичното изгрејсонце. Во еден момент балонот ве издига на 1000 метри, поглед од кој ви застанува здивот. На крај на летот добивате сертификат за летање со балонот.Враќање во хотел. Секако и тие што нема да летаат, ќе имат возбудлива глетка на подготовка и полетување на балоните (летот на балоните трае 1 час, и зависи од временските услови (ветер, дожд, магла)). Појадок. 
СРЦЕТО НА КАПАДОКИЈА: Денеска магичните приказни и прошетки започнуваат со посета на  “Ѓореме музејот на отворено- огромен манастирски комплекс, познат по фреските од 10-12 ти век, на кои е опишан животот на монасите и Исус Христос. Сите цркви во Ѓореме датираат од 9 век, импозантни цркви вдлабени во карпите, со преубави фрески со бои кои до денес ја задржале својата свежина. Комплексот е под заштита  на УНЕСКОод 1984 год. Потоа се упатуваме кон старото место Аванос каде  посетуваме работилница за грнчарство и можност да купите рачно изработен сувенир. Ручек во локален ресторан. Следат посети и разгледувања на најубавите долини:
Дервент - долината на имагинации, преполна со природни камени форми со ликови на животни, фасцинантни облици од камен, варовник и туфови карпи наречени – волшебни самовилини оџаци.
Зелве – долина, музеј на отворено, каде старите народи живееле до 1952 г.
Пашаба - или долина на Пашата со најубаво зачувани „ Самовилини оџаци„.  Дури и Полициската станица е сместена во еден од „самовилините оџаци„. Најсликано место во Кападокија, вистинска разгледница на Кападокија. Прошетка над, помеѓу и низ „самовилините оџаци„.
Долината на гулабите – Поглед на долина  која е големо живеалиште на гулабите. Враќање во хотел.  Краток одмор.
ТАНЦ НА ДЕРВИШИТЕ: По вечерата, можност да присуствувате на религиозна церемонија на танцот на Дервишите пропратен со ориентална музика на Дервишите, во автентичен амбиент на SARIHAN Керван Сарајот од 1259 година, сместен покрај некогашниот пат на свилата. Доживејте ја магијата на единствената мистична изведба на Дервишите. Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање.


5ден/ 28.11 (сабота)  ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА "МИСТИЧНА КАПАДОКИЈА" - ИСТАНБУЛ

Појадок. Багажот се остава во автобус. Во утринските часови ве водиме на нови возбудувања.
МИСТИЧНА КАПАДОКИЈАВо водиме во едно возбудливо минато, со траги и остатоци од многу цивилизации и невообичаени приказни. Почнуваме со посета на Долината на „Трите Убавици„ каде ќе ја слушнеме тажна легенда за нив. Потоа одиме кон Ургуп, најголемото место во Кападокија со траги од стари Грчки и Римски куќи,  траги од Селџуците. Посета на Мустафапаша, некогашна Грчка населба Синасос, едно од најбогатите места во минатото.  Место каде живеат Македонци. На крај посета на   фамилијарна работилница и продавница за слатки.  
GOREME-WATERGARDEN & EMMAR SQUARE MALL-ISTANBUL: - Патувањето продолжува кон Истанбул попатни паузи за одмор и попатна вечерна посета на најновиот монденски трговски центар на Азиската страна на Истанбул, отворен 2017.Еден нов стил на животот сконцентриран околу прекрасниот базен со фонтани. Екслузивна кореографија на играта на водата, светлоста, ласерот, музиката – огнено шоу... многу ресторани, кафетерии, забавни паркови, кина и брендирани продавници. Пристигнување во Истанбул во вечерните часови. Сместување во хотел. Ноќевање.


 6ден/ 29.11 (недела) ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ

Појадок.* Стварите се ставаат во автобус. Продолжуваме со приказните од 1001 ноќ.
ПАНОРАМСКО РАЗГЛЕДУВАЊЕ НА ИСТАНБУЛ: Се возиме покрај Мраморното море, влезот на Златниот рог и Босфор. Ќе уживаме во погледот кон Топ Капи Сарај палатата, Аја Софија, Сулејмание џамијата, Новата џамија, Египетскиот пазар. Го поминуваме Златниот рог преку надалеку познатиот мост Галата со поглед кон Галата кулата и Девојачката кула. Од автобус, се префрламе на брод.
КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата... Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган палатите од Турските ТВ серии.
ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА:  Посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на брегот  на Босфор. Резиденција на Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал  основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Го посетуваме Резиденционалниот дел од Палатата.
ФОРУМ:  Напуштајќи го Истанбул го посетуваме големиот шопинг центар Форум. Во самиот центар се наоѓа и големиот Аквариум а во непосредна близина продавницата на Декатлон.  Во попладневните часови заминуваме за Скопје. Ноќно возење преку Бугарија.
СКОПЈЕ: Пристигнување во Скопје следниот ден во раните утрински часови.


Цена на аранжманот во зависност од изборот на хотел во Кападокија:

 

ORTAHISAR "ACER CAVE HOTEL"  Luxury Boutique Hotel – Пештерски хотел во Ортахисар
  цена на аранжманот: 209€ / 12.960 мкд
 за уплата до 10.11.20: 169€ / 10.480 мкд


GOREME CAVE/STONE – ПЕШТЕРСКИ ХОТЕЛИ во центар на ЃОРЕМЕ- Наша препорака за вистинско доживување !   Појадок со поглед на  Самовилините оџаци “ и прекрасниот Гореме.

“OSMANBAY” CAVE HOTEL – Уникатно доживување, престој во реновирани пештерски куќи, луксузно опремени соби со ТВ, купатило, клима/греење..

 цена на аранжманот: 229€  / 14.200 мкд 
за уплата до 10.11.20: 179€ / 11.100 мкд


Во цената на аранжманот е вклучено:

 • - Превоз со високотуристички автобус на наведената релација (Тв,двд,клима,тоалет)
 • - Ковид 19 протокол запазен!
 • - 3 Ноќевања со појадок  во "ACER CAVE HOTEL"  Luxury Boutique Hotel -  Ортахисар,      или
 • - 3 Ноќевања со појадок  во “OSMANBAY” CAVE HOTEL, во центар на Ѓореме. Појадок на тераса со панорамски поглед на градот  
 • - Посета на соленото езеро Туз Ѓолу,
 • - Разглед на Ѓореме со наш водич,
 • - 1 Ноќевање во хотел со 4* во Истанбул ( ПОДАРОК)
 • - Организација на патувањето,
 • - Лиценциран, искусен туристички придружник на патувањето.
 • - Организирани трансфери од Битола, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Велес: 10€

 Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • - Задолжително патничко осигурување,
 • - “Голема Тура Кападокија, вклучен ручек ивлезници,превоз, локален водич: (45€),
 • - “Срцето на Кападокија, вклучен ручек ивлезници, превоз, локален водич: (45€),
 • - “Црвена Долина со залез на сонцето, превоз, локален водич: (15€),
 • - “Мистична Кападокија, со посета на  Ургуп и Мустафапаша, превоз, локален водич : (20€),
 • - “ ATV SUNSET TOUR” , трансфери, водич, 2 часа возење, кацига: (25€) – цената е за АТВ, за 2 лица,
 • - Турска вечер со шоу програма, мезе+апетисани и неограничен пијалок, превоз, локален водич: (30€),
 • - Танц на дервишите : церемонија , превоз, локален водич: (25€),
 • - Лет со балон: (од 150 €) Ве молиме да се изјасните за желба за лет со балон при резервација (Цената може да претрпи промени),
 • - Доплата за 3 вечери*  во локален ресторан во Гореме: (15€), 
 • - Појадок* во хотел во Истанбул (5€),
 • - Панорамско разгледување на Истанбул со автобус и локален водич. (10€),
 • - Крстарење по Босфор – (20€),
 • - Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз со автобус и влезница во палатата (Резиденционален дел) – (30€),
 • - Туристичка такса (2€)  по лице на ден (се плаќа во агенција),
 • - Доплата за еднокреветна соба: 4700мкд.

               ПАКЕТ ИЗЛЕТИ:

МАГИЧНА КАПАДОКИЈА: “Голема тура Кападокија“+„Срцето на Кападокија“+„Мистична Кападокија“ = 100€  (наместо 110€)

 ИСТАНБУЛ ОД 1001 НОЌ: Панорамско разгледување на Истанбул + Крстарење по Босфор + Посета  на Долма Баче Сарајот = 50€   (наместо 60€)

Останатите факултативни излети се според објавените цени.


 Напомена: 

 Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари.

 За резервација на аранжманот задолжителна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање.

 Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање.

 Агенцијата го задржува правото на промена на редослед на излетите и посетите.

За реализација на ова патување, потребен е минимум од 30 патници (75% пополнетост на автобусот е максимален број)

За реализација на факултативните излети потребно е минумум 20 лица и се плаќаат кај водичот, во Турција.

Важноста на пасошот треба да биде минимум 6 месеци од денот на напуштање на Турција.

Ги запазуваме сите протоколи за патување дадени за Ковид 19. Задолжително носење на маски!


За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ.

Новости

следете не

twinter rss

Контакт

Ул: Ванчо Прќе бб / 2000 Штип, Mакедонија
+389 32 397 001 | +389 70 210 219
e-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Сервиси