TA Mediteran

Aвтобуски програми

Нова 2019 Година | Букурешт

термин: 28.12-3ноќи | 130 / 8.060мкд

Б У К У Р Е Ш Т

и откривање на мистичната ТРАНСИЛВАНИЈА

 

Букурешт на прв поглед можеби не изгледа како гламурозен или грандиозен Европски главен град со беспрекорно зачувана архитектура. Но, со причина се нарекувал „Малиот Париз“, скриен во градината на Карпатите, а во денешно време се повеќе може да се нарече „Мал Берлин“ со својот богат културен и ноќен живот. Главниот град на Романија е исполнет со мешавина од огромни историски градби, брутални комунистички блокови и модерни дизајни од 21от век. Овој град многу брзо го граби вниманието како конкурентен на сите популарни city break дестинации, претставувајќи се со својот чудесен спој на модерна Европа и егзотичниот Исток. Букурешт е слика на контрасти преточени во метропола со живописен карактер!
Кога светот би бил една голема сцена,тогаш Букурешт има заслужено место под рефлекторот. Љубов, предавништво, освојување од Руски цареви, Француски ваудевил, Венецијански трговци, Грчка трагедија, 2 големи пожари - Букурешт доживеал се!
Овој град е најдобар пример за нејасната врска меѓу Отоманската империја и Романската земја. Иако никогаш не бил Отомански град, дели многу од аспектите со градовите од таа области влијанието на империјата. Еден од тие аспекти била дивизијата Махалас. Махалас биле мали квартови во градот кои поттикнувале градење на религиозни згради во кои најчесто се населувала хомогена заедница на луѓе кои припаѓаат на иста етничка,социјална или религиозна група. Како што растел градот, овие квартови прераснувале во големи населби кои поднеле бран на модернизација и уништување во периодот на комунизмот.

 

 

Автобус | 5 дена - 3 ноќи / термин: 28 декември 2018

 

1ден/ 28.12.18 (петок)  СКОПЈЕ - БУКУРЕШТ
Поаѓање од Скопје на  Дрво декор на паркингот наспроти Хотел Холидеј Инн, во 18:00 часот. 15 мин порано, состанок на групата. Ноќно возење преку Бугарија до Романија.


2ден/ 29.12.18 (сабота)  БРАН - БРАШОВ - БУКУРЕШТ
Очекувано пристигнување во утринските часови во Романија и директно се упатуваме кон замокот Бран.  БРАН  “домот на Дракула” Бајковитиот замок Бран, според легендарниот роман на Брам Стокер - домот на Дракула. Историски замокот прв пат е користен за одбрана против Отоманската империја, а подоцна станал место за царина на планинскиот премин помеѓу Трансилванија и Валахиа (Влашка). Владетелот и воин Влад Цепеш, никогаш не живеел во овој замок, но се верува дека во времето на контрола од Отоманската империја, поминал два дена затворен во занданите на замокот. Од 1920год. замокот станува Кралска резиденција и дом на Кралицата Мари, чија ќерка го наследила за подоцна да биде превземен од комунистичкиот режим. По новите воведени закони во 2006, Романската Влада одлучила да му додели сопствеништво на замокот на Тосканскиот принц и војвода од Австрија - Доминик Вон Хапсбург, кој по дилемата да го продаде, се одлучил да го создаде денешниот музеј - посветен на темната легенда за Дракула, митовите, интригите историјата и магијата на ова место.

БРАШОВ
По разгледот на Замокот Бран се упатуваме кон готскиот град Брашов, лоциран во централна Романија. Брашов уште се нарекува и “Градот на Саксонците” и е еден од нејзините најголеми градови опколен со јужните Карпати. Стариот град како дел од Брашов е еден од најдобро зачуваните во цела Европа и несомнено вреден да се истражи. Фантастичната архитектура ја пренесува историјата и влијанијата од Германија, Австрија, Унгарската империја и старата комунистичка држава. Основан е од тетонските витези и развиен од Саксонците, познати ракотворци, кои ги издигнале тврдините на градот, неодамна обновени од Унеско. Градот има најмалку два влеза/порти кои сеуште постојат. Центарот е најзабележлив по маркантната поранешна административна зграда, Casa Sfatului, плоштадот кој ја опколува како и една од најстарите куќи, Хиршер Хаус, сопствеништво на богат трговец. Во близина ќе ја посетиме и Црната Црква, за која некои тврдат дека е најголемата црква изградена во готско-ренесансен стил во Југо-Источна Европа. На нејзино место постоела друга црква уништена од Монголската инвазија во 1242год. Слободно време за прошетка. После прошетката се упатуваме кон хотелот во Букурешт Sir Orhidea 2*. Сместување во вечерните часови.


3ден/ 30.12.18 (недела)  БУКУРЕШТ (СИНАИА)  
Појадок. Во 09:30 часот се упатуваме кон Синаиа и замокот Пелеш. Во прекрасниот планински пејзаж на Карпатите е сместена една од најдобро зачуваните Кралски палати, на постоечка средновековна патека помеѓу Трансилваниа и Влашка, изградена во Нео-ренесансен стил - грандиозната палата на замокот Пелеш. Изградена да служи како летна резиденција на првиот Романски крал, е комбинација од различни класични Европски стилови, воглавно ја следи италијанската елеганција, германската естетика и ренесансните линии. На 3,200 квадратни метри површина се простираат 30 купатила и 170 соби уредени и категоризирани по стил или по одредена светска култура, а во нив, галерии, библиотеки, канцеларии. Самиот дворец поседува една од најубавите колекции на уметност во Источна и Централна Европа составена од статуи, слики, оружје, мебел, сликано швајцарско стакло, таписерии, кинески порцелан… Преку 6,000 парчиња кои ви го одземаат здивот.
По разгледот на оваа магична палата, во попладневните часови се враќаме во Букурешт.
·              22:00 - CITY MADNESS.  Организирана прошетка во стариот дел на градот популарен по многубројните барови и кафулиња. Заеднички ќе посетиме повеќе барови, ноќен клуб, со организиран превоз и придружник. (Факултатива 5€). Ноќевање.


4ден/ 31.12.18 (понеделник) БУКУРЕШТ  ***ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА 2018***

Појадок, 09:00 и се упатуваме на разглед на Букурешт со локален водичПлоштадот на Револуцијата. Во 10 часот одиме на разглед на Букурешт со водич. Плоштадот на Револуцијата е почетното место на нашата тура од кое се запознаваме со неизбежната богата историја на Букурешт. Овој Плоштад стана светски познат кога ТВ станиците насекаде низ глобусот ги пренесоа последните моменти на власт на Николај Чаушеску. Точно тука, од својот балкон на поранешните простории на Комунистичката партија, тој сведочеше во неверување како бесната маса на луѓе се свртува против него. Протестот избега од контрола, а Чаушеску избега од него со својот хелихоптер. Плоштадот е опколен со важни знаменитости: Кралската Палата која денес е Национален Музеј на уметност, Романскиот атенеум кој е седиште на филхармонијата, Централната Универзитетска библиотека, црвената црква Крецулеску и почетокот на фамозната авенија Викторија.
Calea Victoriei
Продолжуваме со кратко возење по авенијата Calea Victoriei, најстарата и најшармантната улица, порано позната како “Големата Улица „ или „Брашов пат“ заради тоа што била дел од трговската рута која водела од Букурешт до градот Брашов, во Трансилваниа. Оваа улица е идеалната рута по која се гледаат најважните историски знаменитости и споменици на архитектурата кои го претставуваат Букурешт: Палатата ЦЕЦ, Националниот музеј на Историја, Палатата на националниот војнички круг, Музејот на уметност и секако Плоштадот Викторија со своите атракции. Паралелно од нас мирно тече притоката на Дунав, реката Дамбовица. Повторно застануваме на еден од најголемите плоштади во центарот на градот, Плоштадот Унири, од каде ги посетуваме Метрополитската црква- Патријаршијата, инспирирана од манастирот Куртеа де Агрес , со византиски ентериер и импозантни иконостаси, како и седиште на врховниот водач на православната Романска црква.
Куртија Веке
Слободно време за разглед на најстариот дел од градот Куртија Веке, изграден во периодот на владетелот Влад Цепеш Трети – Дракула, проширен во денес познатата шармантна област Липскани. Во историскиот дел од оваа област во кој се пронајдени докази за староседелците на Bukuresti , се верува дека подземно имал зандани во кои Влад Дракула ги чувал своите затвореници. Денес на тоа место се останати аркади, гробници, коринтска колонада и стари ѕидини како и најстарата Црква, која 2 века служела за крунисување на Романските принцови. Остатокот од областа Липскани може да се дефинира како срцето на Букурешт. Од средниот век се до 19от век била најважната комерцијална област во целиот град и пошироко. Овде најавтентично се чувствува живописниот карактер на градот, контрастите на старо и ново, на исток и запад, транзициите низ кои минува како и неговиот потенцијал.
Парламентот
Собирање на групата на договорено место и продолжување кон најголемата зграда во Европа – Палатата на Парламентот или како што порано иронично била именувана Палата на народот. 15 мин. слободно време за фотографирање со импозантното архитектурно дело.
Вечерна организација:  ·22:00 –WARM UP & FIREWORKS / Придружување на атмосферата на еден од плоштадите во Букурешт. **Дочек на Нова Година 2018 во Букурештсо огнено шоу**   ФАКУЛТАТИВНО ДОЧЕК – НОВА ГОДИНА 2019 – ДИСКОТЕКА   Забава до утринските часови во популарен, локален ноќен клуб (факултатива)
·4:30 – превоз назад во хотел. Ноќевање.


5ден/ 01.01.19 (вторник) БУКУРЕШТ - МАКЕДОНИЈА
Доцен појадок во хоелот  и се упатуваме во трговски центар каде што имаме слободно време околу два часа. Во 14:00 часот тргнување за Македонија.. Очекувано пристигнување во Скопје, раните утрински часови во среда (02.01.2019).


Цена на аранжманот: 145€ / 8.990мкд

За уплата до 20 ноември  130€ / 8.060мкд


Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус на дадената релација;
 • Ноќевања со појадок во Хотел Sir Orhidea 2* (5мин. одалеченост од метро станица, McDonalds, Starbucks i Subway)
 • Разглед на градот  Букурешт со водич;
 • Трансилванија тура - Посета на замокот Бран со придружник;
 • Посета и разглед на градот Брашов;
 • Туристичка такса;
 • Пратител во текот на целото патување;
 • Организација на Новогодишна Прослава на плоштад со превоз;

Во цената на аранжманот НЕ е вклучено:

 • Организирана вечерна факултативна посета на стариот дел на градот со превоз и придружник 5€.
 • Влезница во замокот Бран – регуларна цена 9€;
 • Синаиа тура – Посета на местото Синаиа и замокот Пелеш 25€;
 • Патничко осигурување – 180 денари
 • Дочек на Нова Година во дискотека

Напомена:
За реализација на аранжманот потребен е мининум од 40 патници.
Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето.
Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата.
За уплата, исклучиво во денарска противвредност.


 За овој аранжман важат Општите услови на патување на МЕДИТЕРАН и СКТМ.

Новости

следете не

twinter rss

Контакт

Ул: Ванчо Прќе бб / 2000 Штип, Mакедонија
+389 32 397 001 | +389 70 210 219
e-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Сервиси