TA Mediteran

Aвтобуски програми

Нова 2019 Година | Рим

термин: 28.12-3ноќи | 229 / 14.200мкд.


Р И М

 

“Сите патишта водат кон Рим” е израз во добро заслуженото реноме на Римјаните за нивните градбени вештини. Нивната мрежа на патишта, значи дека тие буквално направиле сите да водат до Рим. Рим е главен град на Италија и најголем град во државата. Таа се наоѓа на реките Тибер и Аниен, во близина на Средоземното Море. Ватикан (суверена држава), во седиштето на Римската католичка црква и дом на Папата исто така се наоѓа во Рим. Во границите на градот, населението е 2.823.807 (2004) и речиси 4 милиони живеат во околината на Рим. Историјата на градот има 2.800 години, за време на кој своевремено бил седиште на антички Рим (Римското Царство, Римската Република, Римското царство), а подоцна Папските Држави, Кралството Италија и Република Италија. Рим е толку полн со христијанската уметност и архитектура, прекрасни глетки, културни изложби и многу повеќе…Фасцинантно е, без разлика каде да се погледне. Места кои би сакале да ги посетите се: Колосеумот, Римскиот форум, Пјаца Навона, Piazza di Spagna, Кампо де Фјори, Св Базиликата Свети Петар, Фонтаната Треви, Кастел Сант ‘Анџело, вилата Боргезе и Trastevere. Има толку многу места за посета и споменици на кои можете да се восхитувате. За да навистина се разбере културата и душата на Рим ќе мора да се застане меѓу нејзините прекрасни знаменитости и атракции.
 


Термин: 28 декември 2018
 / 6 дена - 3 ноќи | Автобус1ден/ 28.12.18 (петок)  СКОПЈЕ - МОНТЕКАТИНИ
Состанок на групата во 11:30ч на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски. Поаѓање во 12:00ч. Се патува преку граничен премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.


2ден/ 29.12.18 (сабота)  МОНТЕКАТИНИ - ПИЗА - МОНТЕКАТИНИ
Пристигнување во пладневните часови во Монтекатини Терме. Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор. Во вечерните часови предлагаме посета и прошетка на Пиза, град во Италија лоциран на бреговите на Тосканската ривиеранекогашна моќна поморска сила чија флота скоро 150 години била најголемата сила на Средоземното море. Посета на центарот на градот каде се сместени трите обележја на овој град: Piazza Dei Miracoli, Катедралата DUOMO, крстилиницата San Giovanni, Кривата Кула (која вооедно е и најпознатата кула во Италија), Campo Santo (Стари гробишта). Слободно време за индивидуална прошетка. Враќање во хотел. Ноќевање.


3ден/ 30.12.18 (недела)  МОНТЕКАТИНИ - РИМ
Појадок. Поаѓање кон Рим. Пристигнување во Рим во пладневните часови. Одиме на панорамско разгледување на Рим, пешки, со локален водич: плоштадот на Републиката, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот Форум, Виа Дел Корсо, Фонтаната ди Треви, Виа Венето, мостовите на Тибар, црквата Св.Петар, Колосеумот… Сместување во хотел. Вечерта предлагаме излет Roma by night. Прекрасно доживување на Рим кое нема да ве остави рамнодушни. Враќање во хотел. Ноќевање.


4ден/ 31.12.18 (понеделник)  РИМ - ТИВОЛИ - ВАТИКАН - РИМ  ***ДОЧЕК НА НОВАТА ГОДИНА***
Појадок. Предлагаме факултативна посета на Ватикан и ватиканските музеи: Црквата во Ватикан, Сикстинската капела, Катедралата Св.Петар со локален водич. Предпладне предлагаме прекрасен излет до Тиволи. Посета на волшебните паркови и фонтани на вилата Д Есте. Летниковец кој го користела високата класа уште од античко време. Вилата Д Есте е под заштита на UNESCO и е единствена и најпрепознатлива  по монументалните фонтани, од кои нај впечатливи се оние кои се изградени во барок стил и имитираат звуци како што се песната на птиците или оргуљи. Враќање во Рим. Слободно време за индивудуални прошетки низ Рим и дочек на Нова Година на некој од Римските плоштади. Ноќевање.


5ден/ 01.01.19 (вторник)  РИМ - ФИРЕНЦА - СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот. Патувањето продолжува кон Македонија, со попатна прошетка низ Фиренца. Разглед на стариот дел од градот кој што е под заштита на UNESCO како светско културно наследство. Во овој дел живееле: Ботичели, Донатело, Микеланџело, Леонардо да Винчи, Галилео Галилеј. Посета на историскиот дел од градот: галеријата Ufici, катедралата Santa Maria del Fiore, градската катедрала, плоштадот Signoria, палатата Vekio… Слободно време за индивидуални активности. Полни со прекрасни впечатоци во доцните попладневни часови поаѓаме кон Македонија. Ноќно возење преку Словенија, Хрватска и Србија со попатни застанувања поради одмор и царински формалности.


6ден/ 02.01.19 (среда)  СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во вечерните часови.


Цена на аранжманот: 249€ / 15.440мкд

За уплата до 15.11.18  229€ / 14.200мкд


Во цената на аранжманот е вклучено:

 • - Превоз со високотуристички автобус на дадената релација;
 • - Сместување во хотел 3* во Монтекатини Терме, на база 1 ноќевање со појадок;
 • - Сместување во хотел 3* во Рим (или околина на Рим), на база 2 ноќевања со појадок;
 • Организација, реализација и професионален туристички придружник на патувањето;
 • - Организиран трансфер од градовите: Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес.
  Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

Во цената на аранжманот НЕ е вклучено:

 • - Разглед на Рим со локален водич - 15€;
 • - Факултативна посета на Пиза (вечерна посета) - 15€;
 • - Факултативна посета на Ватиканските музеи (влезница, водич и превоз) - 50€ (задолжителна резервација при уплата);
 • - Влезница за Базиликата Св.Петар - 5€;
 • - Рим by Night - 15€;
 • - Факултативна посета на Тиволи - 25€;
 • - Задолжителна посета на Фиренца - 20€;
 • - Туристичка такса за ноќевање во Монтекатини Терме - 2-3€ (се плаќа во хотелот);
 • - Туристичка такса за ноќевање во Рим - 6€ по лице од ден (се плаќа во агенцијата);
 • - Возни билети за Метро/Бус;
 • - Доплата за еднокреветна соба - 4.960мкд;
 • - Индивудуални трошоци;
 • - Патничко здравствено осигурување (задолжително) - 175мкд.

Напомена:
За реализација на аранжманот и факултативните излети предвидени по програмата, потребен е минимум од 45 патници.
Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од датумот на завршување на патувањето.
Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата, како и правото за отказ на истата најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
За уплата, исклучиво во денарска противвредност.


За овој аранжман важат Општите услови на патување на СКТМ.

Новости

следете не

twinter rss

Контакт

Ул: Ванчо Прќе бб / 2000 Штип, Mакедонија
+389 32 397 001 | +389 70 210 219
e-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Сервиси