TA Mediteran

Далечни патувања

Занзибар

 

 

З А Н З И Б А Р

ТРОПСКА ИДИЛА НА РАЈСКИОТ ОСТРОВ

„Богаство на Индискиот Океан со мирис на цимет и ванила". Се верува дека првите жители на оваа земја биле црнците на Банту, и според тоа го добила името, затоа што Занзибар значи „земја на црнците“. Занзибар е сместен на корален остров во Индискиот Океан и дел од источноафриканската држава Танзанија. Оваа земја е најголемиот производител на каранфилче во светот. Бел песок, тиркизно море, палми, незагадена природа, сето ова е доволно за идеален одмор и уживање на овој остров во Индискиот Океан. Главниот град и единствениот град што постои на овој остров е Стоун Таун, овој град е културен центар на Занзибар, карактеристичен со голем број на испреплетени, тесни улици, секогаш преполни пазари, голем број на џамии и големи арапски куќи со раскошни дрвени порти, го создаваат само првиот впечаток на овој град, кој го заштити УНЕСКО како еден од 100 најзначајни во светот.

 

 

Термин: Ноември - Декември - Јануари - Февруари - Март | 9 дена / 7 ноќи | Авион


 7 НОЌЕВАЊА + АВИОНСКИ ПРЕВОЗ + ТРАНСФЕР


Име на Хотел Вид на сместување Услуга 01.11-30.11.20
01.12-31.12.20 01.01-31.01.21 01.02-28.02.21 01.03-31.03.21
Indigo Beach Zanzibar 3* Economy Room BB 1.100€ / / / /
Villa Fleur De Lys 4* Deluxe suite OV BB 1.160€ / / / /
Kisiwa House 5* Deluxe DBL BB 1.199€ / / / /
Paradise Beach Resort 4* Suite King Bed BB / 1.149 / / /
Uroa Bay Beach Resort 4* DBL SV BB / 1.199 / / 1.246
Zanzibar Queen Hotel 4* DBL BB / 1.209 / / /
Hotel Verde Zanzibar Azam Luxury Resort And Spa 5* Deluxe DBL BB / 1.259 / 1.259 /
Filao Beach Zanzibar 4*
Economy Room BB / / 1.139 1.139 1.100
Smiles Beach Hotel 4* DBL BB / / 1.169 1.169 /
Villa Kiva Boutique Hotel 4* Economy Room GV BB / / 1.241 / /
Nungwi Dreams 5* DBL Standard BB / / 1.424 / /
Waikiki Zanzibar Resort 3* DBL BB / / / 1.100 /
Zanzibar Bay Resort 3* Luxury DBL BB / / / / 1.179
Mvuvi Boutique Resort 4* DBL Standard BB / / / / 1.199

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авионски билет на наведените релации од Скопје со Turkish Airlines сo 40кг чекиран багаж и 8кг рачен багаж по лице;
 • Oброци за време на летовите согласно политика на авиокомпанијата;
 • Сместување во двокреветна соба во хотел од наведените на Занзибар на база ноќевање со појадок;
 • 7 ноќевања во наведениот хотел;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром.
 • Tрошоци за организација и реализација на патувањето, водич на српски јазик кој патува со групата од Белград на минимум 20 патници.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Факултативни тури;
 • Други индивидуални трошоци;
 • Патничко осигурување;
 • Визата се плаќа по слетување и изнесува околу 50 US$, градска такса која се плаќа на лице место и изнесува околу 1 US$ по ноќ по лице.

Рокови за отказ на аранжманот и пенали:
Се задржува износот на депонираниот депозит;
Помеѓу 60 - тиот и 20 - тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува 80% од вредноста на аранжманот;
Помалку од 20 дена пред датумот на поаѓање се задржува 100% од вредноста на аранжманот.


НАПОМЕНА:
• При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 45 дена пред поаѓање.
• Понудата важи за минимум 2 пријавени патници – индивидуален програм;
• Рок на потврда на понуда и резервација е 24 часа по уплата на аконтација;
• За ова патување не се потребни медицински имунизации;
• Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата;
• Задолжително патничко осигурување.


За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ.

следете не

twinter rss
Ул: Ванчо Прќе бб / 2000 Штип, Mакедонија
+389 32 397 001 | +389 70 210 219
e-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.