TA Mediteran

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
Aвтобуски програми

Нова 2024 Година | Милано

термин: 28.12-3ноќи | 239 / 14.820мкд


М И Л А Н О


со факултативен излет до
Комо и Лугано (Швајцарија) 

 

Милано, главниот град на Ломбардија, има население од 1,3 милиони луѓе. Тој е најголемиот индустриски град на Италија со многу различни индустриски сектори. Тој е магнетна точка за дизајнери, уметници, фотографи и модели. Милано има антички дел во центарот на градот со високи згради и интересни palazzos, која е причината зошто толку многу луѓе од целиот свет сакаат да го видат градот на гламурот. Милано отсекогаш бил богат и значаен град. Тој отсекогаш бил место полно со разни познати уметници и нуди посебен асортиман на цркви, згради и споменици. Милано претрпел промена на културата и уметноста во ренесансата со голем придонес во периодот од неокласицизам. Милано нуди голем број на згради, споменици и музеи. Најважната црква е катедралата, која е трета по големина црква во светот.
 

 

Tермин: 28 декември 2023 | 6 дена / 3 ноќи | Автобус1ден/ 28.12 (четврток)  СКОПЈЕ - МИЛАНО
Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 09:30 часот. Поаѓање за Милано во 10:00 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија,Хрватска,Словенија со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.


2ден/ 29.12 (петок)  FRANCIACORTA OUTLET - МИЛАНО
Пристигнување во Franciacorta outlet во утринските часови. Слободно време за предновогодишен шопинг. Продолжуваме кон Милано.Пристигнување во Милано во попладневните часови. Сместување во хотел. Можност за прошетка по раздвижените и прекрасно украсени улици на модниот центар на светот, многубројните дуќани, луксузни трговски центри (индивидуално)… Можност за шопинг по најкреативните божиќни тезги поставени во центарот на Милано…  Враќање  во хотел индивидуално. Ноќевање.


3ден / 30.12 (сабота)  МИЛАНО - ЛУГАНО - КОМО - МИЛАНО  
Појадок.  Предлагаме целодневна посета на Лугано(Швајцарското Монте Карло) и Комо. Разглед на Лугано: катедралата San Lorenzo, црквата Santa Marina di Angelo, стариот град со пркрасните плоштади, казиното, најубавиот парк во Швајцарија “Parco Civico”. Слободно време за прошетки.  Потоа го посетуваме  градчето Комо кое се наоѓа на брегот  на езерото Лаго ди Комо (Италија). Тука Холивудскиот џет-сет има свои вили ( Villa Oleandra на Џорџ Клуни), вилите на Стинг, Ричард Брансон. Тука е сниман и филмот “Casino Royale” - Џемс Бонд, “Ocean’s Twelve… Можност за факултативно крстарење (30 мин) со брод  покрај некои од прочуените вили. Слободно време за прошетки. Излет со многу впечатоци. Враќање во Милано во вечерните часови. Ноќевање.


4ден/ 31.12 (недела)  МИЛАНО ***ДОЧЕК НА НОВАТА ГОДИНА 2024***
Појадок. Предпладне факултативно одиме на разглед на градот: тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo, централниот плоштад каде се наога најголемата готска катедрала во светот, потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миалнска опера една од најпознатите оперски куќи во светот... Слободно време за индивидуални прошетки. Враќање во хотел, слободно време за одмор. Вечерта дочек на Нова Година на градскиот плоштад.  Ноќевање.


5ден/ 01.01 (понеделник)  МИЛАНО - СИРМИОНЕ - СКОПЈЕ
Појадок. По појадокот одјавување од хотел. Во договор со водичот патувањето  продолжува кон Сирмионе - езеро Гарда, познат по своите термални извори и прекрасна средновековна архитектура. Слободно време за индивидуални прошетки.  Патувањето  кон Скопје продолжува  преку Словенија, Хрватска, Србија со попатни паузи. Ноќно возење.


6ден/ 02.01 (вторник)  СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во попладневните часови.


 Цена  на аранжманот: 259€ / 16.060мкд

Промо цена: 239€ / 14.820мкд (за уплата до: 10.11.23)


 Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје-Милано -Скопје;
 • 3 ноќевања во Хотел 3*,  во Миланo или околина;
 • Организација и водство на програмата;
 • Организација на аранжманот;
 • Лиценциран туристички придружник.

 Во цената на аранжманот НЕ е вклучено:

 • Задолжително патничко осигурување;
 • Разглед на Милано со локален водич 20€;
 • Факултативен излет за Лугано и Комо  50€;
 • Крстарење по езерото Комо(30мин) 20€;
 • Задолжителна посета на Сирмионе 20€;
 • Туристичка такса Милано 5€ по лице по ноќ (се плаќа во агенција);
 • Доплата за еднокреветна соба – 4.650 ден;
 • Доплата за избор на седиште во автобус 20€.


 Напомена:

За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата.
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 = 62мкд.
За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање.
Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.


 

 За овој аранжман важат Општите услови на патување на СКТМ.

 

следете не

twinter rss
Ул: Ванчо Прќе бб / 2000 Штип, Mакедонија
+389 32 397 001 | +389 70 210 219
e-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.